Tel.: 77 436 19 66 | Email: dytmarszkola@op.pl

Biblioteka szkolna

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZWROTU DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ PODRĘCZNIKÓW I WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK

 

Harmonogram rozliczenia z biblioteką – godziny 10.00 – 13.00

19.06.2020 – klasa VIII

22.06.2020 – klasa I, II ,III

23.06.2020 – klasa IV, Va, Vb

24.06.2020 – klasa VI,VII

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

27.05.2020r.

    UWAGA – AKCJA „NOS W KSIĄŻCE” 

         Sytuacja ostatnich dni jest dla nas wszystkich bardzo trudna i niespotykana. My, przebywając w domu możemy również schować się……..w książce. Zapraszam uczniów, rodziców i  pracowników szkoły do zrobienia sobie zdjęcia z książką (tak jak nosicie prawidłowo maseczkę – zasłaniającego usta i nos ), którą aktualnie czytacie lub bardzo lubicie. Zdjęcia proszę przesyłać na adres  dcnosidlak_1@wp.pl 

Termin 03.06.2020 r

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

INFORMACJA ODNOŚNIE FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI

     Od dnia 25 maja 2020 roku biblioteka szkolna będzie czynna w następujące dni tygodnia: poniedziałek – 9.00-11.00, środę – 9.00-12.00, piątek – 9.00-11.00. Pracownik biblioteki wypożycza książki po uprzednim ustaleniu z uczniem. Można je złożyć w sekretariacie szkoły lub poprzez kontakt z bibliotekarzem ( dane kontaktowe w zakładce biblioteka na stronie szkoły).

Obowiązujące zasady : wejścia pomiędzy regały z książkami niedostępne czytelnikom. Książki do odbioru przygotowuje bibliotekarz, a przed przekazaniem ich uczniowi pakuje je do foliowej torby. Zwrócone egzemplarze odkładane są w bezpieczne miejsce na 48 godzin.

Dane kontaktowe : dcnosidlak_1@wp.pl,  tel. 575 696 939

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

12.05.2020r.

CYTATY SŁAWNYCH LUDZI O KSIĄŻCE I CZYTANIU.

„ Kto czyta książki żyje podwójnie”  – Umberto Eco

„ Czytanie dobrych książek jest jak niczym rozmowa

    z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.” – Kartezjusz

Książka jest niczym ogród,

   który można włożyć do kieszeni.” – przysłowie chińskie

„ Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa

   jaką sobie ludzkość wymyśliła”.- Wisława Szymborska

„ Dom, gdzie znajduje się książka

   jest przybytkiem słońca.”- Kornel Makuszyński

„ Powiedz mi jakie  książki masz w domu,

  a powiem ci, kim jesteś.”- Jarosław Iwaszkiewicz

  W miarę wolnego czasu zachęcam do korzystania z portali i stron edukacyjnych, na których pogłębicie swoją wiedzę i rozwiniecie zainteresowania.

https://miastodzieci.pl/– znajdziecie tu wybór bajek podzielonych tematycznie np. dla chłopców i dziewczynek, bajki na dobranoc itp. Oprócz tego jest tu wiele pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego tj. kolorowanki, zabawy, wiersze.

http://www.muzykotekaszkolna.pl/ – muzyczny portal edukacyjny popularyzujący muzykę i uwrażliwienie poprzez kontakt z nią młodego człowieka.

https://basn.pl/ – strona z bajkami do czytania i oglądania, grami, malowankami, muzyką oraz modą dla dzieci.

——————————————————————————————————————————————————————————-

23 KWIETNIA – DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

KILKA CIEKAWOSTEK O KSIĄŻKACH :

  1. Najstarsza forma książki to gliniane tabliczki na których wykorzystywano pismo klinowe. W ten sposób zapisywano ludzkie myśli około 3 tysięcy lat p.n.e w Mezopotamii. Inną formą książki były sznurki z supełkami, czyli Kipu, zwoje papirusowe i pergaminowe ( wytwarzane ze skóry zwierząt.)
  2. Papier został wynaleziony przez chińczyków. Za jego wynalazcę uważa się Tsai Luna, urzędnika Wschodniej Dynastii Han ( lata 25 – 220 n.e.). Najstarszy zachowany dokument pochodzi z roku 105 n.e
  3. Najmniejsza książka świata powstała w 1976 r. w Polsce i jest nią 28-stronicowy – Alfabet łaciński o formacie 1 x 0,8 mm. Jego autorem jest Zygmunt Szkocny.
  4. Największa książka świata powstała w USA . Super Book ma wymiary 2,74 x 3,07 m. Ma 300 stron i waży 252,6 kg. Wydano ją w Denver w stanie Colorado.
  5. Najstarszą biblioteką świata była Biblioteka Aleksandryjska, która spłonęła. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 16 października 2002 r. – Bibliotheka Alexan.
  6. Nasz rodak Józef Ignacy Kraszewski uznawany jest w świecie za najbardziej twórczego autora. Stworzył 600 powieści.
  7. Obecnie istnieje bardzo wiele form książek. Od wciąż wydawanych w Japonii zwojów, przez kodeksy, wydawnictwa multimedialne, e – booki, po książki zabawki – dmuchane, wydające dźwięki, odporne na wodę i upadki itp.

——————————————————————————————————————————————————————————-

W ramach ZDALNEJ BIBLIOTEKI, zachęcam do odwiedzenia portali o książkach dla dzieci i młodzieży. Również rodzice znajdą tam ciekawe artykuły i poradniki.

www.czasdzieci.pl

Portal informacyjno-rozrywkowy o kulturze dla dzieci.

www.ryms.pl

Nowości, recenzje, artykuły o książkach dla dzieci, konkursy.

www.qlturka.pl

Nowości, wywiady z autorami, recenzje, konkursy dla czytelników.

www.polskailustracjadladzieci.pl

Wszystko o ilustracji i ilustratorach. Możliwość zajrzenia do środka książki.

lubimyczytac.pl

Portal o książkach dla wszystkich (także dla młodzieży), umożliwiający wyrażanie opinii, dyskusje oraz śledzenie nowości ze świata książki.

BIBLIOTEKA PROPONUJE :

  1. W wolnym od nauki czasie czytaj zaległe lektury. Polecam stronę do czytania online wolnelektury.pl. Zachęcam również do korzystania z zakładek na stronie szkoły – Nasza zdalna biblioteka klasy I-III oraz Lektury – audiobooki IV- VIII.
  2. Oglądaj programy, które Cię relaksują – popularnonaukowe, historyczne, kulinarne komediowe.
  3. Odpocznij – postaraj się o chwilę relaksu.

ZABAWA – KONKURS „KAMYCZKOWA OPOWIEŚĆ”.

Wystarczy do niej woreczek i kilka kamyków z przyklejonymi postaciami. Pierwsza osoba losuje postać – kamyk z woreczka i zaczyna  opowiadać bajkę. Kolejna osoba losuje i kontynuuje opowieść ( mówiąc o postaci, którą wylosowała) i tak dalej, aż do wyczerpania kamyczkowych postaci w woreczku. W ten sposób powstanie interesujące opowiadanie.  Zachęcam do wspólnej twórczości w rodzinnym gronie. Twórcze opowiadania można przesyłać na mój adres mailowy dcnosidlak_1@wp.pl  Po powrocie do szkoły zostaną one nagrodzone.

   nauczyciel bibliotekarz