Tel.: 77 436 19 66 | Email: dytmarszkola@op.pl

Pedagog szkolny

Kontakt e-mail: pedagog.spdyt@wp.pl  

Kampania edukacyjna „Bądź z innej bajki” nt. bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Więcej informacji, w tym ciekawe materiały edukacyjne na stronie kampanii

https://www.gov.pl/badz-z-innej-bajki

W ramach kampanii powstały materiały, które są świetnym wstępem do rozmowy z o cyberzagrożeniach – można dowiedzieć się z nich, co trudnego może nas spotkać w sieci i jak sobie z tym wspólnie poradzić.

Atrakcyjna forma współczesnych animacji opartych na znanych baśniach sprawi, że kampania zainteresuje wszystkie pokolenia odbiorców.

Dostęp do INTERNETU to niezaprzeczalne korzyści. Nie możemy jednak zapominać, że w wirtualnym świecie czają się też poważne zagrożenia, których nie sposób bagatelizować. Szczególnie narażeni są na nie młodzi ludzie

 

1. Cyberprzemoc (cybermobbing, cyberbullying, agresja elektroniczna, elektroniczna przemoc rówieśnicza, hejt) – stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w INTERNECIE, portale społecznościowe, aplikacje np. TIK-TOK i komunikatory np. wats up, masenger.

Zamiarem internetowych HEJTERÓW jest zdyskredytowanie konkretnej osoby lub grupy ludzi czy nawet całych społeczności. Takie działania wynikają z poczucia anonimowości oraz bezkarności sprawców.

Prześladowanie przez INTERNET jest szczególnie groźne dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze, jako kopie na wielu komputerach, nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy.

Czerwony Kapturek – #cyberprzemoc | Kampania „Bądź z innej bajki”

2. Patostremy – to relacje na żywo w INTERNECIE prezentujące zachowania określane i postrzegane jako patologiczne.

Są to np. materiały prezentujące agresywne zachowania, wyzwiska, bójki, relacje z zażywania niedozwolonych substancji.

Musimy być również czujni na szkodliwe treści w INTERNECIE. To mogą być strony internetowe lub filmy ukazujące przemoc, ale i zachęcające do zachowań szkodliwych dla zdrowia (np. restrykcyjnych diet) czy zachowań autodestrukcyjnych (samookaleczeń, samobójstw itp.).

Królowa Śniegu – #patostreamy | Kampania „Bądź z innej bajki”

3. CHILD GROOMING – działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i je wykorzystać.

Potocznie poprzez child grooming rozumie się uwodzenie dzieci przez INTERNET.

Złota Rybka – #grooming | Kampania „Bądź z innej bajki”

4. FOMO (j. angielski fear of missing out). Określenie sytuacji w której osoba odczuwa przeraźliwy strach przed tym, że ominie ją jakaś ważna informacja i z tego powodu odczuwa potrzebę stałego monitorowania wydarzeń przy użyciu smartfona czy komputera.

Śpiąca Królewna – #FOMO | Kampania „Bądź z innej bajki”

https://youtu.be/7oSY3m02noY

Korzystając z sieci, staraj się zachować umiar. Zbyt długie korzystanie z INTERNETU może się negatywnie odbić na Twoim zdrowiu: możesz mieć bóle głowy, nudności, pogorszenie wzroku, problemy z zasypianiem.

Nadużywanie INTERNETU ma także negatywny wpływ na życie rodzinne i kontakty z rówieśnikami. Często osoba, która zbyt wiele czasu spędza w sieci, nie interesuje się życiem poza INTERNETEM, zaniedbuje obowiązki domowe, przestaje się kontaktować ze znajomymi, izoluje się od świata.

Sieciaki.pl – Zasady bezpiecznego korzystania z INTERNETU:

Mów, jeśli coś jest nie tak

Link do filmiku -Zasady bezpiecznego korzystania z INTERNETU  https://youtu.be/imLz4TTZ3iw 

Najważniejszą i najbardziej właściwą reakcją dla dzieci i młodzieży, jeżeli mamy problemy z aktywnością w INTERNECIE, jest zgłoszenie tego dorosłym – rodzicom, wychowawcom, nauczycielom.

Wydaje nam się, że rodzice i dorośli nie są nam do niczego potrzebni, że nie znają się na sprawach związanym z Internetem, jednak mają dużą wiedze życiową i na pewno pomogą nam spojrzeć na problem inaczej, a przede wszystkim go rozwiązać.

Pamiętaj najbezpieczniejszą „bazą jest rodzina i najbliżsi w realu”!

Możesz również zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czynny 7 dni w tygodniu przez 24 godziny.